win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 475

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Πανεπιστήμιο = προκαταρκτικά αποτελέσματα πολύ ενθαρρυντικά.
    @civ
    Αυτο το λες εσυ. Μια μειωση δυναμεων σε ενα μοντελο δεν συνεπαγεται οτι βρηκες "το απολυτο αντισεισμικο"
    seismic
    Το λέει η εφαρμοσμένη έρευνα του εργαστηρίου αντισεισμικών ερευνών στο Μετσόβιο.
    Δεν λέει αυτό που λες. Η έρευνα λέει ότι αυξήθηκε η απόκριση της κατασκευής προς τον σεισμό, συγκρινόμενη πάντα με τα δικά σας μοντέλα.
    Συγκεκριμένα 1) Βελτιώθηκε ( συγκρινόμενη με την δική σας μέθοδο ) η παραμόρφωση που είναι η κύρια αιτία για επισκευές, ή για ολική αστοχία, διότι μειώθηκε η μετατόπιση του κόμβου ελέγχου.
    2) Η ποσοστιαία βελτίωση στη μέγιστη τέμνουσα βάσης ( συγκρινόμενη με την δική σας μέθοδο ) άγγιξε το 30,9%
    3) Η φέρουσα ικανότητα της κατασκευής σε πλευρικά φορτία ( συγκρινόμενη με την δική σας μέθοδο ) αυξήθηκε κατά 1,179 - 900,62 =278,71 kN
    Και αυτή δεν είναι η σωστή προσομοίωση, διότι έγινε σε πολύ μικρά υποστυλώματα, με πρόσθετη εφαρμογή κάθετου φορτίου στο δώμα κάθε υποστυλώματος στην τιμή του μόλις 50% του σ/θρ. Αν η προσομοίωση γίνει σε μονολιθικές κατασκευές από ΟΣ, με πολλαπλάσιες κάθετες φορτίσεις, και μεγαλύτερο συντελεστή φόρτισης, τότε τα ποσοστά αυτά θα αυξηθούν κατά 300%
    Αφού εσείς έχετε πετύχει να κατασκευάσετε τον πλήρη αντισεισμικό κανονισμό, και η εφεύρεσή μου είναι καλύτερη από αυτόν, τότε έχω το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα.
    Πως τολμάς και λες ότι δεν είναι το απόλυτο αντισεισμικό?
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα...σωστά.
    @civ
    σωστά.
    seismic
    Ναι για να δούμε αν σε άλλους φορείς θα έχουμε αύξηση της απόκρισης του φέροντα κατά 300%
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Άμα δεν έχω άλλα χρήματα τι να κάνω φίλε μου?
    @civ
    Προβλημα δικο σου. Εσυ καιγεσαι να εφαρμοστει η πατεντα σου. Οι υπολοιποι αν δε πληρωσεις αδιαφορουν....
    seismic
    Ναι είναι πρόβλημα δικό μου. Αν εσένα δεν σε νοιάζει αν η οικογένειά σου βρεθεί κάτω από τα χαλάσματα της κατασκευής, ή να πληρώνεις επισκευές μετά από κάθε σεισμό, δεν με νοιάζει ούτε εμένα για εσένα.
    Με πειράζει όμως να σε πληρώσω για την μελέτη, και να μου έλθει το νταβάνι στο κεφάλι το δικό μου.
    Με πειράζει να πληρώνω φόρους στο δημόσιο για να κάνετε πειράματα εσείς, και να πρέπει να ξανά πληρώσω για τα δικά μου.
    Με πειράζει που το δημόσιο ενδιαφέρετε μόνο για φόρους, και όχι για την ασφάλεια των πολιτών.
    Με πειράζει που εγώ βάζω την ιδέα, και πρέπει να βάλω και τα χρήματα για να σώσω τον κόσμο.
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Άντε πες εσύ στον άνθρωπο που είναι κάτω από τα ερείπια, ότι η επιστήμη δεν πληρώνει για μια ιδέα σαν την δική μου.
    @civ
    Η επιστημη δε πληρωνει για τιποτα. Πληρωνουν οι ανθρωποι οταν υποψιαζονται οτι εχουν κατι καλο στα σκαρια. Στην περιπτωση σου ομως ολοι σου ζητανε χρηματα.... Σκεψου λιγο..... Θα ηταν καλυτερο καποιος να σου "εκλεβε" την ιδεα. Θα σημαινε οτι κατι υπαρχει. Αντ αυτου αλλοι σου λενε να πληρωσεις.
    seismic
    Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Και για μένα είναι περίεργο που πρέπει να ξανά ανακαλύψω την χρησιμότητα της βίδας και να τους ανοίξω το κεφάλι να τους το βάλω μέσα? Είναι εξωφρενικά χαζό για εμένα να μην καταλαβαίνουν τα αυτονόητα της φυσικής.
    Άλλη είναι η απόκριση στις πλάγιες δυνάμεις ενός βιδωμένου ξύλου πάνω σε μία επιφάνεια, και άλλη όταν αυτό απλώς πατάει επάνω στην επιφάνεια. Και όμως .... για να το καταλάβει αυτό η γκλάβα τους, πρέπει να κουνήσω μερικά τετράγωνα, να βγάλω πανεπιστήμια...κλπ.
    Αποκλείεται να είναι τόσο χαζοί. Μάλλον συμφέροντα είναι αυτά που φρενάρουν όλη την κατάσταση...αυτό μου ακούγετε πιο λογικό.
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Δεν εξετάζω αν η ιδέα μου είναι καλή ή όχι.
    @civ
    Εδω εχεις βγαλει ανεπαρκεις και εμπειρικους τους κανονισμους, τη δυναμικη αναλυση, τα παντα ολα. Μονος σου βαφτισες την "πατεντα" σου "το απολυτο αντισεισμικο" και τωρα πουλας μετριοφροσυνες????? Μας κοροιδευεις ?
    seismic
    Το ότι δεν εξετάζω την δική μου μέθοδο, αυτό δεν σημαίνει ότι η δική σας είμαι καλή.
    Μπορώ να την καταρρίψω ανά πάσα στιγμή.
    Θα σας βάλω ερωτήσεις, που δεν θα μπορέσετε να μου δώσετε απάντηση.
    Αν θέλεις θα σου βάλω μερικές ερωτήσεις για τον ΕΑΚ?
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Είναι όμως η μόνη ιδέα πέρα της οριζόντιας σεισμικής μόνωσης.
    @civ
    Ελα ρε αρχοντα, καλα που εισαι κι εσυ . Ειχε στερεψει απο ιδεες η ερευνα.
    seismic
    Πάντα κάποιος το σκέπτεται για πρώτη φορά.

    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Είμαι ο πρώτος που εφάρμοσε προένταση δώματος εδάφους
    @civ
    που το εφάρμοσες ? Εκει που κουνας μια ξυλινη κατασκευη με τουβλα ? Αλλο φαντασιωνομαι και αλλο εφαρμοζω.
    seismic
    Όλα ξεκινάνε από το μυαλό του ανθρώπου, πριν καταλήξουν σε πειράματα.
    Το εφάρμοσα σε μοντέλο, https://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk και πρέπει να μου απαντήσετε γιατί σταματά η παραμόρφωση του μοντέλου μου όταν το πακτώνω στο έδαφος, ενώ το δικό σας μοντέλο χορεύει σαν μπαλαρίνα.
    Ακόμα πρέπει να μου απαντήσετε γιατί εσείς βιδώνετε τα μοντέλα πάνω στις σεισμικές βάσεις? Οι κατασκευές σας απλός πατάνε στο έδαφος. Αυτό είναι αναξιόπιστο πείραμα, γιατί στην πραγματικότητα εφαρμόζετε στα μοντέλα σας την μέθοδό μου.
    Δεν θα μου απαντήσετε.....

    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Θα κάνω όμως δική μου σεισμική βάση, θα κουνήσω μοντέλα από ΟΣ πέραν της συνηθισμένης σεισμικής φόρτισης, θα τα βγάλω στο ίντερνετ και στην τηλεόραση.
    Αυτό μπορώ να το κάνω, και αυτό θα κάνω.
    @civ
    Θα κανεις δικου σου πειραμα σε σεισμικη τραπεζα ? Με τι λεφτα ? Θα την αγοράσεις ? Η θα φτιαξεις μια δικια σου ?
    Να το βγαλεις στην τηλεοραση για ποιο λογο ? Να σε δειξει ο αυτιας και να γελασει μαζι σου ολη η Ελλαδα ? Λιγο αυτοσεβασμο δεν εχεις ?
    seismic
    Θα φτιάξω δική μου .... τι εφευρέτης θα ήμουν αν δεν μπορούσα να κάνω μία σεισμική βάση?
    Θα κουνάει με 20 Ρίχτερ, και μετά θα πρέπει να μου εξηγήσετε εσείς στην τηλεόραση, γιατί το δικό σας μοντέλο έγινε αεροπλάνο, και το δικό μου δεν έπαθε τίποτα. Όχι σιγά σιγά μία και καλή 20 Ρίχτερ.
    Και αυτοσεβασμό έχω, και ξέρω τι κάνω.
    Και τις κατασκευές δεν τις φτιάχνετε εσείς, εμείς τις φτιάχνουμε,...διότι
    άλλο εφαρμόζω, και άλλο φαντασιώνομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 28.05.2013 στις 14:33

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •